Periodontologia: co to takiego? Kiedy należy odwiedzić periodontologa w Tarnowskich Górach?
Choć trudna w wymówieniu, to stanowczo warta zapamiętania. Periodontologia jest jedną z kluczowych dziedzin stomatologii. To specjalizacja zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej. Problemy z dziąsłami, ozębną, okostną, kością wyrostka zębodołowego czy cementem korzeniowym są stosunkowo powszechne, a radzi sobie z nimi właśnie periodontolog. W Tarnowskich Górach z takiej pomocy skorzystasz w centrum nowoczesnej stomatologii STOMKA. Wcześniej przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, czy przypadkiem nie jest już najwyższy czas na wizytę w gabinecie periodontologicznym.
Kim właściwie jest periodontolog?
Periodontolog to specjalista stomatologii, w którego centrum zainteresowania znajdują się choroby przyzębia i dziąseł. Nie zajmuje się stricte leczeniem zębów, natomiast udzieli fachowej pomocy pacjentowi, który uskarża się na inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej, diagnozując przyczynę problemu i proponując skuteczne leczenie.
Najczęstszym wskazaniem do wizyty u periodontologa są wspomniane choroby przyzębia, które mogą być konsekwencją zarówno zaniedbań higienicznych (zbyt rzadkie i niedokładne mycie zębów, poprzestawanie tylko na szczotkowaniu, palenie tytoniu, nadmierne spożywanie alkoholu), jak i wynikać z różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych: bruksizmu (tzw. zgrzytanie zębami), cukrzycy i innych chorób przewlekłych, niedoborów żywieniowych, stanu zapalnego organizmu czy zmian hormonalnych (w tym ciąży).
Kiedy należy udać się do periodontologa?
Wizytę u periodontologa najczęściej rekomenduje stomatolog ogólny, który zauważa wyraźne objawy chorób dziąseł czy przyzębia u swojego pacjenta, na przykład podczas rutynowego przeglądu jamy ustnej.
Konsultacja periodontologiczna jest wskazana, a wręcz konieczna w przypadku:
- Krwawienia i nadwrażliwości dziąseł;
- Przewlekłego stanu zapalnego dziąseł;
- Bólu i obrzęku w jamie ustnej, który nie ma związku np. z próchnicą zęba;
- Odsłonięcia szyjek zębowych;
- Nawracających aft i owrzodzeń w jamie ustnej.
Do periodontologa warto się udać także w momencie zauważenia ruchomości/niestabilności zębów oraz w przypadku utrzymywania się nieświeżego oddechu, pomimo braku próchnicy i pieczołowitej dbałości o higienę jamy ustnej.
Porada eksperta STOMKA:
Nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak rozchwianie, a ostatecznie nawet utrata zębów. Istnieje również związek między problemami periodontologicznymi a schorzeniami ogólnoustrojowymi, m.in. chorobami serca, cukrzycą czy nowotworami.
Na czym polega leczenie periodontologiczne?
Przebieg i zakres leczenia chorób przyzębia zależy oczywiście od stopnia zaawansowania problemu. Periodontolog ma do dyspozycji zarówno metody zachowawcze, jak i zabiegowe, w tym chirurgiczne.
Szybkie zdiagnozowanie problemu daje szansę na poradzenie sobie z nim poprzez bardziej skrupulatne dbanie o higienę jamy ustnej, czyli regularne szczotkowanie, nitkowanie i stosowanie płynów do płukania. Dobre efekty może przynieść tzw. skaling, czyli zabieg usunięcia kamienia nazębnego, a także piaskowanie (usuwanie osadów i przebarwień) oraz fluoryzacja.
W ramach leczenia zachowawczego periodontolog może zaproponować pacjentowi oczyszczanie kieszonek dziąsłowych, antybiotykoterapię oraz leczenie kanałowe (stosowane w przypadku powikłań chorób przyzębia).
Zaawansowane zmiany w obrębie jamy ustnej mogą również skutkować koniecznością podjęcia leczenia chirurgicznego, gdzie w grę wchodzi m.in. usuwanie zmienionych chorobowo tkanek, regeneracja przyzębia i kości, przeszczepy dziąseł czy operacje płatowe.
Podsumowanie
Leczenie periodontologiczne niestety jest dość kosztowne (zwłaszcza chirurgiczne), jednak bez zdrowych dziąseł nie ma mowy o utrzymaniu dobrego stanu zębów. Zlekceważenie pierwszych objawów chorób przyzębia doprowadzi do stopniowego pogorszenia komfortu pacjenta i tylko zwiększy koszty leczenia. Stąd rozsądnie jest odwiedzić gabinet periodontologa od razu po otrzymaniu takiego zalecenia od stomatologa ogólnego lub po zauważeniu u siebie wcześniej opisanych objawów.
Periodontologia to jedna ze specjalizacji centrum nowoczesnej stomatologii STOMKA. Stawiamy na profilaktykę chorób przyzębia, zapewniając również dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia, w tym chirurgicznego. Jeśli masz lub podejrzewasz u siebie problemy w obrębie dziąseł i błon śluzowych jamy ustnej, to nie zwlekaj z wizytą kontrolną – uzyskasz u nas fachową, empatyczną i kompleksową pomoc. STOMKA to centrum stomatologiczne w Tarnowskich Górach, które zapewnia interdyscyplinarne leczenie chorób zębów, przyzębia i innych dolegliwości w jamie ustnej.
Już teraz zapoznaj się z całym zakresem naszych usług i zarezerwuj dla siebie dogodny termin wizyty u periodontologa.