Ból zęba u dziecka

Ból zęba u dziecka

Ból zęba u dziecka? Jak sobie z nim radzić? Jak reagować?

 

Ból zęba u dziecka może być bardzo trudną sytuacją. Dla dziecka – które nie rozumie co się dzieje, dla rodzica – który może nie wiedzieć jak pomóc, a także dla dentysty – bo w relacjach z dziećmi bardzo ważne jest zaufanie, które buduje się z czasem.

Dziecko, które pierwszy raz w życiu doświadcza bólu zęba może nie być świadome tego co się dzieje. Może nie móc sprecyzować co jest nie tak. Ból może pojawiać się na chwilę, na kilka godzin, może budzić w nocy, pojawiać się przy jedzeniu czy przy myciu zębów. Może też tylko troszkę przeszkadzać (dając co jakiś czas o sobie znać) lub też całkowicie utrudniać funkcjonowanie.

Zęby mleczne i próchnica

 

Warto pamiętać, że zęby mleczne także mogą boleć. Są unerwione i ukrwione podobnie do zębów stałych, a przez swoją budowę (słabszą mineralizację i bliskość naczyń i nerwów do powierzchni zęba), próchnica przebiega w nich o wiele szybciej.

Tak, główną przyczyną bólu zęba jest próchnica.

Rodzaje bólu są różne. Może być spowodowany wyrzynającym się zębem, ruchomym mleczakiem, który zaraz wypadnie czy urazem. Najczęściej jest to jednak ból spowodowany właśnie przez próchnicę, która doprowadza do stanu zapalnego w zębie lub otaczających go tkankach.

Co na to dane?

Według danych NFZ:

  • Próchnica występuje u 35 – 50% dzieci między 2. a 3. rokiem życia,
  • A także u 56 – 60% dzieci między 3. a 4. rokiem życia,
  • U prawie 100% dzieci między 6. a 7. rokiem życia,
  • Próchnica zębów stałych może rozpocząć się już w 6. roku życia
  • Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę.

Czy twoje dziecko ma próchnicę?

Próchnica powstaje z powodu bakterii, cukru w diecie (również cukrów naturalnych), podatności tkanek oraz… postępuje z czasem. Zaczyna się od początkowo niewidocznej białej plamy. Nieleczona może skończyć się bólem zęba czy nawet obrzękiem policzka.

Jak ocenić ból? Warto oglądać jamę ustną dziecka – na przykład po myciu zębów robić domowy przegląd i obserwować zmiany, które zachodzą w ustach naszych dzieci. Pamiętajmy, że w warunkach domowych nie ocenimy tego dokładnie. Nie zapominajmy więc o regularnych wizytach u stomatologa.

Ból zęba a wizyta u dentysty

Jeżeli wizyta, której przyczyną jest ból jest równocześnie pierwszą wizytą w życiu dziecka, zazwyczaj nie wróży dobrych skojarzeń na przyszłość. Dla dziecka znieczulenie, oczyszczenie zęba z próchnicy, czy usunięcie zęba jest wielkim wydarzeniem, szczególnie gdy nie było na to przygotowane. Warto więc dbać o regularne wizyty, adaptację dziecka i profilaktykę. 

Co możemy zrobić w domu? Przed wizytą możemy podać dziecku środek przeciwbólowy w odpowiedniej dla dziecka dawce.

Przede wszystkim jednak nie rezygnujmy z leczenia – nawet gdy współpraca małego pacjenta jest utrudniona. Przyzwyczajajmy do wizyt nasze pociechy zanim pojawi się ból! 

W wyjątkowych przypadkach warto rozważyć leczenie z użyciem gazu rozweselającego (od około 5. roku życia), czy narkozę, która daje możliwość wyleczenia wszystkich zębów podczas jednej wizyty.

Beata Kolondra-Mazgaj

lekarz dentysta, specjalista pedodonta