Dentofobia

Dentofobia – nie taki dentysta straszny jak go malują!

Lęk przed wizytą u dentysty dotyczy wielu osób w różnym wieku. Czym jest dentofobia? Jak z nią walczyć? 

Dentofobia to uogólniony, przewlekły i co ważne: irracjonalny lęk przed wizytą u stomatologa. Szacuje się, że cierpi na nią od 3 do 10 procent pacjentów. W efekcie odsetek ten dotyczy najczęściej tych, którzy bardzo rzadko pojawiają się w gabinecie, ponieważ robią wszystko by uniknąć wizyty u stomatologa. Dentofobia sprawia, że pacjent jest w stanie nawet przeczekać uporczywy ból zęba, a w momencie kiedy konieczny okaże się już jakiś zabieg, jest skłonny poddać się leczeniu pod narkozą. 

Skąd się bierze dentofobia? Źródeł dentofobii niewątpliwie można poszukiwać w dzieciństwie – szczególnie w traumatycznych doświadczeniach. Co ciekawe, nierzadko przypadłość ta dotyczy także osób, które w swoim życiu doświadczyły molestowania seksualnego. U najmłodszych pacjentów, dentofobia współistnieje też z takimi zaburzeniami jak: ADHD, zespół Aspergera, autyzm, czy na przykład zespół Tourette’a.

Jak radzić sobie z dentofobią?

Przede wszystkim zacznijmy od siebie jako rodziców. Z codziennej obserwacji w gabinecie wynika, że istotnym czynnikiem dentofobii u dzieci jest przekazywanie strachu rodziców. Często rodzic czyni to podświadomie, na przykład poprzez mowę ciała lub ton głosu. Przekazywanie dziecku własnego strachu jest widoczne szczególnie podczas pierwszej wizyty małego pacjenta w gabinecie. Zdarza się bowiem, że dzieci które nigdy jeszcze nie były u dentysty, już przed pierwszą wizytą bardzo się jej boją. 

Jednym z najczęściej popełnianych rodzicielskich błędów jest używanie sformułowań: „Nie bój się, nic Cię nie będzie bolało”… Używanie słowa “ból” w tym kontekście jest bardzo destruktywne. Sygnalizujemy w ten sposób, że coś jednak się może zdarzyć, coś może zaboleć. Dziecko częściej usłyszy wówczas słowo “ból” niż całe zdanie. 

Kiedy pada hasło dentofobia, warto także wskazać, że strach to uczucie powszechne i normalne. Każdy z nas boi się jakichś wizyt u lekarzy, zabiegów, badań itp. W zdecydowanej większości nie lubimy przecież takich chwil. Strach i idąca za nim niechęć do określonego zdarzenia, to jednak całkiem coś innego niż lęk, który może być destruktywny. W dentofobii najważniejsza jest więc rozmowa. Kluczem do sukcesu jest przede wszystkim postawa każdego rodzica. Nie przekazujmy swoich lęków i obaw naszym dzieciom! 

Stomka – Twój dentysta w Tarnowskich Górach i okolicy!